Questions and answers: house projects we have going

I will try to answer questions in the order that they arrive. Today's question is this:

Question: How far are you with the home projects? Exterior ready, other activities on the go?

(Original question in Estonian: Kus maal kodu projektiga olete? Välisilme valmis, jooksvad teemad?)


Oh boy. This question is such a wormhole I may end up writing a novel about it :D

At the moment the most on-the-go project is this: prepping a foundation for a woodshed.

I wish we could replace that fence right now, but the neighbour has done so much renovating this year they've run out of money (it's a 50/50 between two properties), so we'll need to wait another year or two until the fence can be taken down...


I've big digging up topsoil from where the shed will go and prepping holes for footings. In another 2 weeks we'll probably start looking at getting concrete, and then framing it with timber. Once finished, it will look similar to this - just without the chicken coop.

And THEN!, a game of tetris will start.

 • Move all wood away from the current woodshed.
 • Demolish existing woodshed.
 • Build a workshop/toolshed where old woodshed used to be. (Similar to this.)
 • Move tools & timber from bedroom (where it is currently stored) into toolshed.
 • Renovate the bedroom where tools used to be.
 • Move people into that bedroom.
 • Renovate another bedroom.
 • Move people into that bedroom.
 • Renovate another bedroom...
Basically, everything hangs behind a woodshed at the moment. I have pages upon pages of sketches me and my husband have gone through in planning the layout of our backyard, but whichever way we approach it, woodshed needs to go in first.


Timeline? I think woodshed will be ready for Christmas. Toolshed will probably be ready by July the next year. And then we'll start having visitors in the house. Well, space for visitors.

***

And whilst renovating the house is years away I think (realistically speaking, because... really), another interesting topic I want to share is that we've worked out HOW to renovate the bedrooms.

Our house is a 1920's brick bungalow. I don't know how much you know about New Zealand construction, but unlike most houses in Europe (which by the way does not include Britan, as they have their own thing going), standard New Zealand walls have a cavity inside them. Our house, for example: there is a layer of brick on the outside (non-loadbearing, so it doesn't hold up anything other than its own weight), then an empty space of about 50mm, and then it's 90mm timber framing which makes up the actual structure of the house. So whilst the house "looks like brick" on the outside, it's really a timber house with a brick exterior.

And at the moment, it's not a healthy house. There is no insulation inside walls. No vapour barriers.

We want to insulate the walls and lower the ceiling (ours is 3.1 m high), but you can't just slap insulation between the timber wall framing. If you did, instead of that 50mm empty space there would be an insulation "bridge" between brick and timber - moisture would start moving from brick onto timber. Not good.

(There is also a question of bracing, but I won't go into that for the moment. Instead, I want to share our solution.)

Our solution is: we are going to frame the inside of the room with additional timber. Basically, we are going to leave the current structural walls intact. We are even going to leave the horizontal boards there which are making up the wall surfaces - but we are going to frame an additional wall on the inside of that boarding, and we're going to insulate that instead.

So imagine this, starting from the outside: old brick, 50mm cavity, old 90mm timber, old 10mm boards, 140mm new timber (with insulation in-between), vapour/air barrier sheet, plywood

We'll make the new wall framing 2.4m high - considerably lower than current walls - and we're going to place a new ceiling onto that. As nothing in that structure will be load-bearing, then we won't have to disturb any ceiling joists, or bracing, nothing. We won't even need any building consents. It'll be like creating a new room inside an old room, but having it insulated and vapour-proofed, so it'll actually be healthy.

So in the future, if you had to climb into my house's roofspace, you would see a whole bunch of ceiling joists "hanging" in empty air (where the current ceiling is), and another new ceiling about 60cm lower - where we have placed a new, non-loadbearing ceiling. 

***

So the plan is, room-by-room. Our house is not a "paint the walls and it'll be pretty inside" kind of a house. We have to gut the rooms. Remove flooring, ceiling, scrim walls. Replace all electrics. Replace windows (my husband will probably build our own timber windows, out of cedar. We'll see, have to try it out to know if it'll work.) Install new walls, ceilings and floors.

Basically, we want to do it properly, so that once done, it does not have to be done again in a lifetime. 

Though to be honest, it probably will take a lifetime! Haha. I may know my future kitchen layout, but I ain't getting it anytime soon.Because first, I have to graduate this goddamn polytech (and go back to writing assignments, not blog posts), and head into full-time work. Already had another job interview this week, and with a very exciting company. As in, VERY exciting company!

Fingers crossed.

PS. In-between that there's a whole bunch of smaller jobs like greenhouse, drainage, deck etc, but I haven't gone into it, because it reallllllly becomes a wormhole. I have an encyclopaedia of jobs that we need to do on this house.

9 comments:

 1. Tead, meil ju uus maja täpselt samasugune kui teil - palkmaja tellisvoodriga, vahel tühjus. Ja mina, VÄGA ehituskauge inimene, olin ikka täitsa hädas, et mismoodi seda soojustada - tellis väljas hetkel nii ok välimusega, et ei taha voodrit lammutada. Mõned soovitasid lasta vahtu vahele, teised laitsid selle erinevatel põhjustel maha. Tellise peale võiks panna peno, mille hiljem krohvida, et oleks visuaalselt ilusam, aga mingit villakihti ju kivivoodrile peale ei pane...

  Nii üleüldises plaanis on mul meelde jäänud põhitõde, et maja soojustatakse väljast, mitte seest, sest viimasel puhul võivad tekkida igasugu probleemid. Aga ka üks tuttav, kel oli samas stiilis maja, ütles, et nemad süstisid vahtu vahele ja midagi see soojemaks ei teinud ning kõige mõistlikum oleks seestpoolt... Ja kui nüüd sina ka kirjutad sama, et otsustasite selle kasuks... No siis ma suht rahuliku südamega teen seda vajadusel ka ise :D

  Me kuu aja pärast peame sisse kolima, ehkki pole veel põrandaidki, eks elame seal esimese talve ära ja siis saab aimu, kui külm või soe... Aga seest soojustamisega on tõesti see super, et saab teha toa kaupa.

  Meil on põrandatega selline saaga, et karju appi ja see pole veel kaugeltki lõppu leidnud. Kuna esimesel korrusel olid laagid ja talad mädad, siis otsustasime, et on lihtsam ja soodsam uute puitpõrandate asemel betoon valada, ühes sellega põrandakütte valmidus... Kõik oli tore, kuniks vanad põrandad olid välja lõhutud ja neid hakati liivaga täitma - siis hakkas ainult liiva raskuse peale välja pressima BITUUMEN, mis oli kunagi 60ndatel pandud sinna hüdroisolatsiooniks. Kuna maapind on kallakuga, siis aastate jooksul on see vajunud nii, et ühel pool on kiht paar cm ja teises otsas ca 20cm. Ja selles sügavamas pooles siis muudkui pressib üles... Ja no kui juba liiva raskuse peale, siis kujutad ette, mis betooniga saaks :) Keegi ei kujuta ette, kuidas seda bituumenit sealt eemaldada, oleme nüüd kaks nädalat konsulteerinud erinevate inimestega ja kaalunud erinevaid variante, aga keegi pole miskit targemat välja mõelnud, nii et hetkeseisuga meie põrandate eelarve kahekordistus ja ma ei oska seda tehnilist poolt sulle siia isegi edasi kirjutada :D

  Et jah, ma olen teadlik igasugustest üllatustest, mis võivad vana maja renoveerides ette tulla, aga see on küll paras mindf*ck :D Teile oleks see võib-olla põnev väljakutse, minul on tahtmine juukseid välja kitkuda :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. "Nii üleüldises plaanis on mul meelde jäänud põhitõde, et maja soojustatakse väljast"

   Miks väljast?

   Välissoojustus toimib ainult "solid walls" puhul - umbes nagu telliskivist kortermajadele pannakse neid soojustus-paneele peale. Kui on seinas tühimik - nagu sinul ja minul - siis kui sa soojustad väljast, siis toasoojus valgub sinna tühimikku. Et sa hakkad tühimikku soojendamise eest maksma, kuna vooder on alles pärast tühimikku.

   "Cavity walls" puhul peab soojustus olema SEESPOOL tühimikku, ja külma kliima puhul peab voodrist veel seespool olema "vapour barrier" või "air barrier" (näiteks Intello), et soojal õhul ei oleks võimalik külma välisseinani jõuda, sest siis ta hakkaks seal kondenseeruma.

   Nii et väljaspoolt lugedes: tellis, tühimik, palk, soojustus, "vapour/air barrier", siseviimistlus.

   Ja põrandateema on meil ka - poolele majale hakkame arvatavasti betoonpõrandat valama, sest maa on kallakuga ja poolel majal on vähem kui 20-sentimeetrine õhuvahemik põranda ja maa vahel. Hetkel on seal too originaalne laudpõrand, aga niimoodi ei saa jätta, sest liiga vähese ventilatsiooni tõttu on seal niiske. Nii et võtame laudpõrandad üles, paneme talade vahele "moisture barrier", äärtesse soojustuse "polystyrene" plaatidega ja valame betooni sisse.

   Teise majapoolde, kus põrandad piisavalt kõrgel on, jätame laudpõrandad alles.

   Lugedes su kommentaari ma tunnen, et peaks su blogisse minema ja lugema, mis toimub, sest ma pole mitu kuud käinud ja kõlab, nagu sul on paras maja-draama seal :)

   Delete
  2. Tead, mul pole reaalselt olnud sinna AEGA kirjutada ja viimane postitus on maja ostmise päevast vist :D Olen jaganud remondist killukesi FB-s, aga seal sul vist kontot pole? Ma täna jälle mõtlesin, et ma PEAN võtma selle aja ja blogima AVALIKULT sellest maja teemast, saaks äkki kelleltki veel mõne targa nõuande selle urrima bituumeni suhtes...

   Delete
  3. Mainisin eile abikaasale su bituumeni teemat. Isegi temal polnud häid ideid, mida sellega peale hakata. Kirtsutas aga nina, et issand kui kole see oleks, kui meie majal millegi sellisega tegelema peaks :D

   Delete
  4. Tead, aga lõppkokkuvõttes läks meil hästi - pärast seda, kui kaks nädala kõik kukalt kratsisid ja konsulteerimine kümnete erinevate inimestega mingeid tulemusi ei andnud, läksid ilmad jahedamaks ja bituumen veidi kõvemaks - mis omakorda tegi selle eemaldamise lihtsamaks. Nii et tellisime konteineri ja vooderdasime igaks juhuks kilega (no et KUI päikese käes peaks vedelduma ja lekkima miskit), mu kaaslane möllas seal ühe õhtu ja siis vennaga nädalavahetusel, praeguseks on üle poole eemaldatud - arvas, et üks nädalavahetus veel ja siis on korras. Ja põrandamehel polnudki enne järgmist nädalat aega midagi tegema tulla.

   Nii et jah, küll kolm nädalat lükkub see põranda valamine esialgse plaaniga võrreldes edasi ja me peame oktoobri alguseks sisse kolima ning seega ajutiselt kõik ülakorrusel elama, kuni all kõik valmis saab, aga vähemalt eelarve ei lähe esialgsest poole suuremaks (4300€ vs 9200€, ulme) - mis oleks juhtunud, kui me oleks jätnud bituumeni alles, siis oleks tulnud põrandat kaks korda valada, vahele vineeri panna ja sada ilmaimet teha. Uhh.

   Noh, eks ole näha, kas kõik plaanipäraselt läheb, aga praegu olen küll pisarateni tänulik mehele ja tema vennale, et nad seal seda rasket tööd teevad... Ei tahtnud ju nagunii, et see sinna alla jääks...

   Küll ma tahaks, et me oleks ehitusalaselt nii asjalikud kui teie :D Ja no minu lemmikpostitused on ka kõik need, mis koduga seotud :D

   Delete
 2. Meil siin Inglismaal on see cavity sein ja riik siin mingi hetk toetas nende soojustamist nii et lasti vahtu täis. Tegi vist ikka soojemaks küll. Samuti toetati pööningute soojustamist nii et külma üle ei kurda :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Inglismaal oli "cavity wall" soojustamisega palju probleeme. Algselt nad panid "polystyrene" mulle seinte sisse, ja firmad olid nõus ükskõik millistele majadele seda tegema - isegi läänepoolsetel rannikualadel, kus tuleb 1) palju vihma ja 2) on palju tuult. Aga sellistele majadele EI TOHI seda teha, sest telliskivi imab niiskuse sisse, ja siis niiskus levib soojustuse kaudu edasi järgmise telliskiviseina sisse - maja siseseina. Ma vaatasin videosid, kus mõnedes Walesi majades testiti seinu: vundamendi lähedale puuriti seina sisse auk ja sealt NIRISES VETT VÄLJA. Et iga vihmaga imas maja natuke rohkem niiskust sisse, ja "polystyrene" mullide tõttu ei saanud niiskus mööda esimest telliskivirida alla voolata, nii et selle asemel niiskus läks aina suuremaks ja suuremaks aastatega. Mõned majad olid täiesti põhjalikult kopitust täis, seinad olid kõik hallid.

   Nüüd nad on vist mingid riiklikud reeglid pannud paika selle kohta, millistele majadele nad lubavad tühimikke soojustada, ja millistele ei lubata; ja vahetati materjalid, mida kasutatakse. Aga mina enda majale küll tühimikku soojustada ei tahaks/julgeks - eriti veel arvestades seda, et ma elan tuulises ja vihmases kliimas. Telliskivisein peab saama kuivada - kas väljast või seest. Kui on mitme kihi paksune telliskivisein ("solid wall"), on teine teema - aga kui on üherealine telliskivi, siis tühimik, ja siis järgmine telliskivikiht, siis see tühimik on tegelikult väga oluline seina kuivamise jaoks.

   Otsisin guuglist mingi asjapärase artikli ka, see vist seletab enamvähem ära, mis värk on. https://www.bbc.com/news/uk-wales-politics-39602540

   Delete
 3. OH tüdrukud/projekteerijad; jõudu Teile!!!

  ReplyDelete
 4. Mu lemmik postitused :) Ma loodan, et kui sul kool läbi saab, siis sa jõuad ehk rohkem renoveerimise/ehitamise asju kirjutada. Neid on alati niiiiii põnev lugeda.

  ReplyDelete