Tired

The upside of The Girlie waking up at 4 am is that I can be out walking The Dog by 5 am.

It's frosty, so the cold has dropped moisture out of the air and the stars are out. Not that many people are out yet, or cars.

Downside is, by 7 am The Girlie is livid with grouchy-ness and as our morning continues, it does not get better.

By 10 am will I have spent two hours working out lintel sizes and loaded dimensions of a variety of structural members, and by 12 pm I will have spent two more hours doing the exact same thing, but for multi-storey buildings.

By 2 pm I feel like I could either 1) lay down and sleep, or 2) cry. I am typing this short blog post and The Girlie is telling me about a ballet class she wants to attend where she can "dance a unicorn dance" (what's up with EVERYTHING having to do with unicorns at the moment!?) and in her excitement I can tell that by 5 pm she is going to be livid with grouchy-ness yet again.

But there's not much I can do about that at the moment.

Travelling with kids is brutal, and so is trying to resume life afterwards. I'm at a point where The Girlie says, "Mommy, can I put stickers on your clothes?" and I reply, "Yeah, sure, whatever."

So don't mind me walking into Measurement/Estimation class with stickers down my back that I am not aware of.

But, seriously, at this point I have bigger things going on in my life than stickers down my back.

2 comments:

 1. Minu meelest see on silmapaistev et jõuad ikka koolis käia laste kõrvalt. Jätka samas vaimus! Sellest on nii meeldiv lugeda, loen mitmeid eesti blogisid kus juttu elust väikelastega kuid sageli blogiemmed kooli jaoks aega ei leia. Kui kaua veel jäänud on koolipinki nühkida muidu?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Täiskohaga õppes oleks õpingud 2 aastat. (Ehket 1.5 aastat veel.) Aga kas ma järgmisel aastal tegelikult ka lõpetan, oleneb sellest, milline teise aasta tunniplaan välja näeb.

   Hetkel on kooliskäimine paras missioon, sest tunnid algavad kell 8 hommikul, nii et kell 7:30 on üks laps juba lasteaias, siis viin teise lapse lapsehoidja juurde (kes ta siis hommikul kella 9-ks kooli viib), pluss siis veel aeg, et koolitöid teha ja maja koristada jne... Et paras tegelemine, ja ega ta alati eriti ilus ei ole, see mitmel rindel tegutsemine...

   Et kui siis järgmine aasta oleks VEEL hullem, siis ma arvatavasti võtan ainult osad ained ja õpin kauem. Aga kui tundub, et logistiliselt saab hakkama, siis lõpetan 2019. a lõpus ära ja saab see "karvuhhel" ära lõpetatud. Siis saan mina tööle minna, ja abikaasa lõpetab töötamise ära ning hakkab lastega tegelema.

   Vaatame-näeme :)

   Delete