What I'd do

When Younghouselove posted their beach house inspiration on their blog...


... I thought, should I do the same with our house? Try imagining what the rooms would look like?

But I feel like I... can't, really.

As much as I spend, probably, a third of each day thinking about "our house" and the things we'd do to it once we get it (which, by the way, is still moving along but slowly - yesterday I finally managed to apply for a LIM report from the council and next week a builder will come to inspect it top to bottom, so hopefully around 25th of January we'll actually be buying the thing), unlike Sherry and John of Younghouselove, the things I am thinking about are very different.

I think about weather tightness, and thermal mass.

The house is made of brick, so in terms of "storing" heat it will be better than wooden houses - what they call "weatherboard" around here, and are notoriously leaky unless they've been well insulated recently - but I still wonder about replacing windows, whether the walls would need insulating on the inside and how much difference it would actually make, about sun's path around the house and where should we house our children (given that the weather - if it does - usually clears about midday their windows should be facing North, but that puts their rooms away from the log burner which is in the back of the building).

I think about positive pressure ventilation and heat transfer systems. I know for sure that one of the first things we'll do to the house is installing ventilation and heat transfer: there will be a fan in the roof cavity that will take air from underneath the roof and "push" it into all rooms through a ceiling vent we'll install in each room, thereby making the rooms drier, windows less leaky (air pressure inside the house will be bigger than outside, so the air will always be "pushing" to the outside through gaps around windows) and the house easier to heat due to less humidity. Part of it will also "transfer" heat from around the log burner into bedrooms so the temperature will be more even in the house.

Given that modern systems are quite elaborate in terms of their software - they'll change the speed of ventilation depending on what the outside humidity is, what the air temperature is (if it's cold outside, they'll take in minimal amounts of air to not make the house colder than it needs to be, but when it's warm they'll increases the fan speed to "draw in" as much warmth as they can etc) - they're actually quite expensive to install. I mean, several thousand dollars kind of expensive.

However, the thing I am still wondering about is, will I want to invest in an extra solar "panel" that will be attached to ventilation, the likes of Solar Pro? (They have a gallery on their website if you're interested.) I haven't got enough technical information about the product to know if it's actually worth it but seeing the Southland weather I am not convinced that standard ventilation is the way forward...

I think about insulation. I wonder what the quality of the house's current insulation is, and if we decide to top it up (which we probably will), whether to do it ourselves or hire it out.

I think about lawnmowers -we'll have to buy one. Corded electric or petrol powered?

I think about decent thermal curtains and whether it'll be worth it sewing them myself.

Basically, an inspiration board the likes of Younghouselove is not even on the radar at the moment. I honestly have not thought about what I'd do with the rooms in terms of decoration and design.

I haven't even decided who will go in what room yet!

In addition to the fact that we haven't even bought the house yet :D

But if I had to - if someone told me that I absolutely had to sit down and "dream" about the things we'd do in the house - I'd probably do this.

Source: nz.pinterest.com/pin/552676185491747681

Source: www.mrshappyhomemaker.com/diy-sandbox-with-fold-out-seats

Source: nz.pinterest.com/pin/552676185490866727

Source: www.familyhandyman.com/workshop/storage/workshop-organization-tips/step-by-step

Source: i.imgur.com/K450krY.jpg

Source: nz.pinterest.com/pin/552676185503484927

Source: legoexpress.tumblr.com/post/1128304131/indie-spirit-i-want-a-wall-like-this-in-my

Source: www.woohome.com/outdoor/16-fabulous-backyard-playhouses-sure-to-delight-your-kids

Source: www.ebay.com/itm/151183648562?rmvSB=true

Source: nz.pinterest.com/pin/552676185498565627

Source: apaperaeroplane.tumblr.com/post/19677481589

Source: www.homedit.com/creative-striped-flooring-patterns

Source: cupofjo.com/2013/11/home-makeover-the-nursery

Source: nz.pinterest.com/pin/552676185492739955

Source: nz.pinterest.com/pin/552676185492750629

Source: nz.pinterest.com/pin/552676185492960275

Source: funkyjunkinteriors.blogspot.co.nz/2009/12/young-boys-retreat-bedroom-reveal.html

Source: www.apartmenttherapy.com/more-washi-tape-project-ideas-for-kids-185574

Source: www.nsmbl.nl/25-x-de-leukste-keukens

Wow, that was actually really therapeutic!

17 comments:

 1. Päiksepaneelid vähemalt Eestis ja Soomes ennast küll rahaliselt ära ei tasu, sest talvel kui sooja on vaja, päikest lihtsalt ei ole. Suvel basseini soojendamiseks oleks ilmselt mõtet või elektriks kuskil üksiku saare peal. Kuidas teil seal on, ei tea öelda, igal juhul püüdke tasuvus-aega arvutada, enne kui ostate. Siin tuleb miski 30-40a.

  Soojustamise koha pealt, minu teada seest soojustamine on jama, sest siis kipub hallitus seintesse tulema.

  Ja bensiiniga muruniitjat soovitaks kui teil vähegi suurem plats niita on. Muidu peate kahekesi niitma, üks hoiab juhet ja teine niidab.

  ReplyDelete
  Replies
  1. ...ja kui väike plats niita on, siis ostke üldse ilma mootorita trummelniiduk või rentige mõnelt talunikult lammas :)

   Delete
  2. Vaata selle paneeli infot: see ei ole mitte elektri tootmise paneel, vaid vee soojendamise jaoks. Kuna vesi nö "salvestab" soojust hästi, siis selle paneeli idee on selles, et tema kaudu majja puhutavat ventilatsiooniõhku soojendada.

   Delete
  3. See 30-40a tasuvust ongi küttepaneelide puhul. Elektripaneelide tasuvust ei tasu üldse arvutada, neid tasub panna ainult siis, kui alternatiiv puudub (metsakolkad, üksikud saared). Reaalset sõltub kõik sellest kui palju teil küttehooajal päikest on.

   https://www.niwa.co.nz/education-and-training/schools/resources/climate/radiation järgi tundub, et talvel just mitte eriti. Aga seal on mingid teised ühikud kasutusel, kui siin tavaline on, nii et arvutage ise üle veel.

   Selle pessimistliku jutu lõpuks lisan siiski, et hoolimata majanduslikust tasumatusest oleme ise otsustanud vee soojendamise päiksepaneelid panna. Põhilise põhjusena, et loodetavasti siis sept-okt ja märtsi-mai tuleb puukatlaga oluliselt vähem tegeleda (=mugavam) ja natuke tahaks loota, et säästab loodust ka see lahendus. See viimane on vist küll ka osaliselt vaidlustatav.

   Delete
  4. Ma pean, jah, leidma kuskilt head materjalid nende päikesepaneelide kohta, et saaks hea arusaamise nende mõttekusest siinses kliimas...

   Delete
 2. Meil on väga suur plats niita, vist u. pool hektarit, kuid ikka ostsime elektrilise niiduki ja oleme väga rahul - see on vaikne ja kerge! Isesõitvad bensiinikad on vist lastega veidi ohtlikud. Eks see juhtmevärk elektri puhul ebamugav ole, kuid ikka tähtsam meil, et saame väikse lapsega samal ajal õues olla ja vestelda ja talle väga meeldib ka niita (seljakotis).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tänapäeval tehakse elektrilisi juba ka akuga, jääb ebameeldiv juhtmega mässamine ära.

   Delete
  2. Akuga niiduki puhul tuleks vaadata kaua aku vastu peab. Meil on suhteliselt vaike aed, kuid kui rohi on veidikenegi pikem, siis aku peab vastu umbes 5/6 sellest ja tuleb uuesti laadida. Suhteliselt tyytu on jupitada niimoodi.

   Delete
  3. Akuga niidukit, ma arvan, me ei osta, sest nad on 1) kallid, 2) akude eluiga vaidlustatav ja 3) ei ole kindel, et kestab piisavalt kaua, et saaks terve platsi korraga tehtud.

   Ja nüüd, kui olen muruniiduki müügimehega pikad jutud maha pidanud, tundub, et hakkame vist bensiinimootoriga niidukit ostma... Sest mees ütles üsna tabavalt, et Southland-is elades on garanteeritud see, et vahel tuleb muru märjana niita. Muudmoodi lihtsalt ei saa - vahel on kuivad päevad nii kaugel üksteisest, et kui kuiva päeva oodata, siis oleks muru asemel hein õue peal. Ja et kui siis vaadata müügil olevate elektriniidukite võimsust ja lõiketerade arvu, siis elektriniiduk ei pruugi piisavalt võimas olla, et teha suurt, märga muru.

   Vaatame veel, kindel veel ei ole, aga hetkeseisuga tundub, et tuleb bensiini peal mürisev monster osta...

   Delete
 3. Ma kadestan sind (heas mõttes), sest sul on kodus mees kes oskab kõike ehitada ja seega saate tänu temale nii paljusid omi unistusi täide viia ja samas ka meeletult säästa. Kuna meil on just remont lõppenud, siis ma tean täpselt kui KALLIS on kasvõi mingi väikese kapi ehitamine, või kapile ekstra liistude peale panemine. Mul oli-on nii palju igasugu häid ideid mida kõike teostada tahaks, aga kuna kõik maksab, siis pean enamustest lihtsalt loobuma.

  Kuna ma olen suur majaplaanide (floorplan) fän, siis ma ei jõua ära oodata millal sa seda meile näitama hakkad :) Pilte majast muidugi ka, aga floorplan on minu jaoks alati tähtsam, sest see räägib rohkem kui mõni pilt.

  ReplyDelete
 4. Mul on millegipärast tunne, et ka Maria ise ei jää ehitamisega jänni ja (puu)töötuba on vast juba majja planeeritud ka? :) Alice, kui kodus on selleks kohta ja endal aega ja viitsimist, siis lihtsamat sorti tisleritöö on ka eelnevate kogemuste täielikul puudumisel täitsa õpitav ja kogemuste lisandudes saab juba keerulisemaid asju ette võtta. Erinevalt mõnest muust ettevõtmisest ei nõua see enamasti ka üle keskmise füüsilist jõudu ehk pole vahet, kas oled mees või naine :)

  ReplyDelete
 5. Ja, ja, ma olen enam kui kindel, et Maria saab ükskõik mis tööga või asjaga hakkama kui ta vaid seda ise tahab, aga kuna ta mees on ametilt 'ehitaja' siis see on ikka suureks boonuseks :)

  Minu enda jaoks ei ole ka lihtsamad remonditööd mingi probleem (seinte värvimine ja tapeedi panemine lausa lemmik tegevused), aga kui ikka ametialaseid teadmisi ei ole, siis mingi keerulisema asja ehitamine võtaks nii palju aega ja energiat, et siis tuleb mängu juba see, et kas see kõik on oma hinda väärt. Seda enam kui see aeg ja energia tuleb oma pere arvelt.

  Samuti on ju paljudeks töödeks vaja ka spetsiaalseid töövahendeid mis spetsialistil on nagunii juba endal kuskil kuuris olemas, aga mida ise nokitseja peaks sel juhul ostma minema (poleks kellegilt nagunii laenata).
  Hobina teostav, aga kui see sinu hobiks ei ole, siis kas maksad, või jääb lihtsalt ilma :)

  ReplyDelete
 6. Jaa, seda küll, et kui üldse midagi olemas ei ole, siis algus on kulukas ja eks see selline kalkuleerimine ole, et kas ja mida ja kui palju tasub. Ise oleme ajapikku vastavalt vajadusele soetanud tööriistu keevitusaparaadist saepingini ja ükski pole päris "ühekordseks kasutamiseks" seni jäänud :) Mingeid suuremaid ehitamise käigus vajaminevaid asju oleme muidugi laenutanud (a'la korvtõstuk, suur põrandalihvija, pinnasetihendaja tänavakivide panekul vms). Peamine probleem igasuguse puu- ja metallitöö juures on pigem aastaringselt nokitsemiseks kasutatava sooja koha puudumine :) Ma ei tea, kuidas mujal, aga Eestis on veel selline hea asi ka, et puutööd, renoveerimist-restaureerimist jms saab kursustel õppida, kus on kõik vajalikud vahendid ja materjalid (ja soe tuba) olemas - ainult mine kohale ja proovi, kas on sinu teema või mitte.

  ReplyDelete
 7. Muidugi saate kõigega hakkama, aga seda ju ei pea tegema kohe! Tasapisi ja targu, nii see tuleb!

  ReplyDelete
 8. On the insulation front, yes it makes a difference in the walls. Our previous unit was brick, no wall insulation and this place is brick with it and definitely warmer. We had to top up our ceiling insulation last year, it had compacted down quite a lot. I did research and chose wool insulation in the end, it cost a bit more but tends to have less issues with compacting and is fire retardant which I really wanted, considering how quickly modern houses tend to burn.
  This winter we only had to light the fire every second day when it was really cold, and less often when not so cold. We do also have double glazing, that also made a big difference, though seriously not cheap even re-using the original window frames.

  ReplyDelete
  Replies
  1. I've said this before, but thank you for continuing to have input into my house building/repairing and whatever other topics I bring up on this blog. You're like my sounding board - I'll write something and think, I wonder, what does Rachelle think about it? :)

   Delete