It's happening

For months we've been waiting for the appointment. I've read through all the paperwork they've supplied - and then some - and wondered about how we're going to organise this.

And yet when the hospital rang this afternoon to say that they've had a few people drop out and would we take the gap - this Monday! - my head is kind of... spinning with the excitement and the unknown.

Who do I know who's had children under general anaesthetic so I can ask for advice? Who do I know who's had children in casts so I can ask for advice? Have I got appropriate clothing ready? What do I need to tell the preschool? What... but... then...

Oh. Oh. Oh.

It's finally happening.

5 comments:

 1. Meil oli 1a üldnarkoosis peale pisut suuremat õnnetust (põletus kuuma veega) ja et kõik tuli nii ootamatult, siis miskeid erilisi ettevalmistusi ei teinud ja pärast saime ka minu meelest paari tunniga koju ja narkoosist midagi erilist küll meelde ei jäänud. Pigem oli kõigil lihtsalt kergendus, et vigastus oli siiski väiksem kui algul kartsime. Nii et mina narkoosi ei kardaks.

  ReplyDelete
 2. Hoian teile pöialt!
  Narkoosi pärast ei tasu tõesti üle pabistada. Tean lapsi kes on narkoosi all olnud ilma mingi probleemideta. Isegi hambaarsti juurde minnes, kui oli vaja hambaid eemaldada. Narkoosist välja tulles võib laps olla nutune ja natuke segaduses, sest see on neinde jaoks imelik tunne sedasi unine ja natuke segane olla, aga see möödub tavaliselt tunniga. Rohkem väsinud võivad nad aga veel mitu päeva pärast narkoosi olla samamoodi nagu meie, täiskasvanudki :).

  Loomulikult seda ei ole võimalik ette teada kuidas keegi täpselt reageerib või mida narkoos nendega teeb, aga tuhanded ja tuhanded inimesed, ka lapsed, pannakse iga päev narkoosi alla ja nad on pärast OK. Nii et ära liialt pabista ka sinu poisi puhul (ma tean ju mis täpselt sulle muret teeb) läheb just nii nagu minema peab.

  Olge tugevad!


  ReplyDelete
 3. Ian's been under a general for tooth care as it's the only way to get it done. He fought going under and generally that means waking up again will be very unpleasant. The nurses decided to let me in the recovery room before he woke up (this is not usual practice), it meant I could hold his hand and stroke him to help him come out of it gently. It worked, he came around pleasantly and all the nurses were very surprised. If the going under is unpleasant then ask if you can do that too; I think it helps when they can sense their mother there.
  Surprisingly we haven't yet had a cast, so I can't help on that one.

  ReplyDelete
 4. The only thing that happened to my 3 year old was that he was nauseous for several hours after coming out of it. Threw up 3 times.

  ReplyDelete
 5. Thank you to everyone for sharing your experiences :). I do appreciate it.

  ReplyDelete